Допомога психолога українцям в Латвії

Коли я опинилася в іншій країні з одним рюкзаком та двома маленькими дітьми, мені здалося, що всі мої психологічні травми дитинства були підготовкою, щоб пережити війну та вимушену еміграцію.
У той час, коли інші люди панікували, опускали руки, та були в край поганому емоційному стані, мені вдавалося залишатися спокійною та зібраною, і при цьому надавати якісну психологічну допомогу іншим.
Всі мої біди, з якими я зіткнулася в дитинстві – насильство вітчимом, раннє вбивство матері, суїцидальний підлітковий вік, інсульт у 17 років – це все загартувало мою психіку.
Я прийшла до психології у 28 років. Через роки навчання та особистої терапії я розумію, навіщо все це було у моєму житті.
Напевно, щоб пережити цю війну та її наслідки, і допомогти в цьому іншим людям – дорослим, дітям, підліткам.
У березні 2022 року, прибувши до Риги, вже за тиждень я працювала в місцевому психологічному центрі з українцями, які втекли від війни. Завдяки підтримці Мальтійського ордену в Латвії та Центру терапії “Skaņas un mūzika”, мені вдалося організувати індивідуальні консультації для дітей та дорослих, і групові заняття для підлітків з України.
Так, у моєму дитинстві не було війни. Але я знаю на власному досвіді, що переживає дитина, коли по-звірячому вбивають її матір. І я рада, що можу допомогти таким дітям.
Я знаю, що насильство, про яке людина не може ні з ким говорити, нікуди не втече з пам'яті. Що вийти з цієї травми можна лише проживши свій біль поряд з іншою людиною. І я можу тією людиною бути.
І я знаю той стан, коли хочеться вийти у вікно, або затягнути міцнішу петлю. Людина в ньому боїться власних думок. Та я поруч, щоб їх почути і допомогти змінити.
Моя робота в еміграції нелегка. Більшість людей, які опинилися тут, не мають більше будинку, куди їм повернутися; втратили когось із близьких; виявились відірваними від рідних, яких розкидало світом... Вони не знають, де їм жити, за що жити, ким бути в цій новій реальності. Вони повністю дезорієнтовані. І вся ця травма війни лягає зверху інших травм, які спали довгі роки, а тепер вириваються як вулкан, що прокинувся.
Я не можу допомогти всім, мене не вистачить на кожного, але я рада, що можу допомогти тим 10-20 українським біженцям, з якими знайомлюсь щомісяця тут, у Ризі.
Сьогодні я – маленька людина на своєму місці, яка робить свою роботу для збереження психологічного здоров'я нації.
Ось така вона, моя робота психолога-біженки.
Щодо приватного життя, воно таке, як зараз у багатьох українських жінок, втікаючих від війни.
Розлука з чоловіком і півтори тисячі кілометрів між нами...
Досвід життя зі свекрухою вперше за 17 років шлюбу за вимушених умов:)
Знімна квартира і мінімум речей, які знову можна запакувати в одну валізу, щоб повернутися додому в Україну…
Мої латвійські янголи-охоронці —
Лінда Мурніеце та Евія Ролле Купліна
Тож сьогодні я тимчасово живу і працюю в Латвії.
Латвія — це маленька країна з величезним серцем і щирими людьми.
В Ризі надаю послуги:
Психологічна підтримка громадянам України в Ризі у Центрі терапіі «Звук і Музика».
Арт-терапевтична група для дорослих та психологічна група підтримки для українських підлітків за адресою Hanzas iela 16.
Продовжую працювати онлайн з моїми постійним клієнтами, що залишились в Україні, чи роз“їхались світом.
Продовжую вести курси психології онлай, та, доречі, навчаюсь викладати їх українською. Виходить поки не дуже, але вірю, що результат незабариться:)
Вірю в нашу перемогу!