Як психологу початківцю спланувати та розпочати власну практику
Отже, якщо вас зацікавив заголовок цієї статті, - це означає, що у вас за спиною є вже багаж знань, освіта і, головне, величезне бажання зробити консультативну практику своєю професією.
Але, як то кажуть, перш ніж підійматися по драбині, важливо переконатися, що вона підставлена до правильної будівлі!
Тому для початку, я пропоную вам відповісти письмово на кілька запитань, які приведені нижче.
- Навіщо мені це? Чому я хочу розпочати свою практику?
- Якщо в мене все вийде, ким я буду, що робитиму, і що я матиму?
- Скільки часу я готовий реально приділяти безпосередньо роботі з клієнтами та своєму розвитку в професії?
- Хто буде моєю підтримкою?
- Що я вже вмію, а що можу освоїти найближчим часом?
Після відповіді на ці запитання візьміть аркуш паперу, розділіть його навхрест на чотири квадрати.
Спочатку перенесіться на 5 років уперед і уявіть, що у вас все вже вийшло.
Наприклад: 1.Кабінет у центрі міста. 2.Позіціювання себе як фахівця в психотерапії у соціальних мережах. 3.Постійні клієнти. 4.Публікації статей у різних виданнях . 5.Закінчена освіта за напрямом когнітивно-поведінкова психотерапія. І так далі…
Постарайтеся якомога детальніше описати той результат, який би вам хотілося бачити через 5 років.
У другому квадраті запишіть усе, що хотіли б мати через півтора-два роки.
Наприклад: 1.Я навчаюсь в інституті психотерапії. 2.Я пишу невеликі публікації в соцмережах, позиціоную себе як психолог-консультант і психотерапевт-початківець. 3.У мене є 5-10 клієнтів, з якими я працюю онлайн. 4.Я самостійно читаю та вивчаю більш поглиблено, як працювати з сімейними парами. 5.Я веду стріми зі своїми колегами. І так далі…
У третьому квадраті напишіть, чого вам хочеться досягти за півроку.
Наприклад: 1. Я розмістив на своїх соціальних сторінках та на спеціалізованих майданчиках в Інтернеті інформацію про себе, як про психолога-консультанта. 2. Я консультую онлайн з питань дитячо-батьківських стосунків. 3. Вартість моєї консультації – 20 євро. 4. Я подав документи до психотерапевтичної школи, вивчаю самостійно профільну літературу. 5. Я проводжу марафон в Інстаграм на тему самооцінки. І так далі.
У нас лишився четвертий квадрат. І в ньому вам слід записати 5 перших кроків, які слід робити вже зараз.
Наприклад: 1. Скласти єдиний пост про себе як про фахівця-початківця і розмістити у всіх доступних безкоштовних інтернет-ресурсах. 2. Зробити сайт візитку за допомогою конструктора сайтів, розмістити посилання на цей сайт у всіх соціальних мережах. 3. Зареєструвати канал у YouTube, відзняти про себе 2-хвилинний ролик та завантажити його. 4. Протягом місяця проконсультувати першого клієнта. 5. Скласти план постів у соцмережах на найближчі 2 місяці.
Після того, як ви складете детальний план, вам буде набагато легше зробити перший простий крок. А головне, ви матемете чітке уявлення, куди саме ви прямуєте.
Що бажано зробити психологові для початку своєї практики.
- Скласти план розвитку на найближчі 1-5 років.
- Вибрати напрямок для підвищення кваліфікації на найближчі 6 місяців.
- Вибрати собі вчителя, наставника. Це може бути тренер, супервізор, терапевт, лектор, блогер. Знайдіть людину, у якої ви хочете вчитися, і яка стоїть на кілька сходинок вище від вас.
Дуже важливо! Якщо ви зараз стоїте лише на першій сходинці своєї кар'єри, то ваш наставник повинен у ваших очах бути на 4-6 сходинці, а не на десятій. Ваш наставник має виглядати у ваших очах тією людиною, до рівня якої вам цілком реально дотягнутися в найближчі кілька років.
- Дуже чітко прописати, що ви можете запропонувати своїм клієнтам, і на яких умовах ви працюватимете.
Правила й умови роботи з клієнтом є дуже важливою складовою для початку консультативної практики. І важливо! Відразу вирішіть для себе, як ви підвищуватимете ціну, коли прийде час і рівень вашої компетентності зростатиме, за скільки ви будете попереджати клієнта про це, який приріст за рік ви хочете мати. Це дуже важливий пункт для профілактики професійного вигоряння!
- Прийняти рішення, де саме ви себе просуватимете: instagram, facebook, YouTube, персональний сайт, професійні форуми, позиція експерта в журналах та на телебаченні, конференції та семінари для експертів…
Зробіть фотосесію, якщо потрібно. Запишіть прості та короткі відео про себе та свої послуги. Напишіть кілька статей на тему, в якій ви компетентні. Вивчіть сторінки своїх колег, не бійтеся вчитися у конкурентів!
Не обов'язково винаходити щось нове, — візьміть те, що вже працює, і додайте туди свою унікальність. А ваша унікальніст — це, насамперед, ви самі, як особистість, зі своєю власною історією.
- Організувати простір для консультування.
Займіться підготовкою простору, навіть, якщо у вас зараз немає клієнтів!
Якщо Ви плануєте працювати офлайн, випишіть у блокнот всі кабінети з погодинною орендою у вашому місті та запитайте колег, де вони орендують приміщення. Якщо ви плануєте працювати онлайн, організуйте місце для роботи у своєму будинку, переконайтесь, що у вас є ноутбук, гарнітура, стабільний інтернет…
- Поставте собі за мету провести першу консультацію вже протягом місяця.
Повідомте всім своїм знайомим, що розпочали консультативну практику. Для цього добре підійдуть соціальні мережі.
Так, психологи не працюють із друзями, але тренуватися на початку практики можна) Я також свою першу коуч сесію проводила подружці на кухні, а другу вже провела через два місяці в першому власному офісі клієнту, який прийшов за оголошенням.
Якщо боїтеся брати плату за перші консультації, запропонуйте консультацію за донат, або за відгук у соціальній мережі. І пам'ятайте, кожен психотерапевт-експерт має досвіт роботи зі своїм першим клієнтом!
Отже, сьогодні ми познайомились з темою "Як психологу-консультанту почати практикувати". І я сподіваюсь, що вам стали в нагоді деяки з порад.
Можливо, вам буде ще корисна стаття "про морально-психологічну підтримку",
А наступного разу я вам підготую статтю "Як провести першу консультацію за допомогою метафоричних асоціативних карт".
Тож до зустрічі!
Читати про онлайн курс по роботі з метафоричними ассоціативними картами.